Büyümede sporun rolü çok önemlidir. Spor aynı zamanda çocuğun sosyal ve kişisel gelişimine olumlu katkılar yapmakta, ve bunları geliştirmektedir. Ancak epilepsi hastası olan çocuklarda spor yaparken dikkatli olunması gereken konular bulunmaktadır.

Öncelikle hastaya yeni epilepsi tanısı konduysa ve nöbetleri sık gözleniyorsa spora başlanması ertelenmelidir. Nöbetleri kontrol altında olan hastalarda spor yapmasında herhangi bir sakınca yoktur. Özellikle dikkat edilmesi gereken şey uygun sporların her zaman gözetim altında yapılmasıdır. Paraşütle atlama, dalma, su kayağı, tırmanma, dağcılık, boks gibi adrenalin sporları kesinlikle önerilmez. Tenis, basketbol, voleybol gibi sporları yapmasında sakınca yoktur. Futbol, karate gibi temas sporları için hastanın kliniğine göre değerlendirilmesi gerekmektedir. Başa darbe alınması normal çocuklarda ne kadar sakıncalıysa epileptik çocuklarda da o kadar risklidir.

Yüzme, en dikkatli yapılması gereken spordur. Havuzda ve can kurtaran gözetiminde veya ebeveyn gözetiminde güvenli olabilir.Tek başına veya açık denizde yüzme önerilmez. Bot veya tekneye binilmesi durumunda can yeleği mutlaka takılmalıdır.

Nöbetler kontrol altına alınana kadar bisiklete binilmesi önerilmemektedir. Özellikle gündüz, şuurun kapandığı ,dalma nöbetleri olan hastalarda bisiklete binmek sakıncalıdır. Epilepsisi kontrol altında olan hastaların bisiklete binmelerinde sakınca yoktur. Ancak trafiği yoğun yerlerden uzak durup tenha patikalar, bahçeler ve parklarda binilmesi ve mutlaka binerken KASK takılması önerilir.

Takım sporları epileptik çocuklarda kişiliğini güçlendirip, öz güvenini arttıracağından teşvik edilmelidir. Ancak takım koçu mutlaka bilgilendirilmelidir.

Sonuç olarak, spor epileptik çocuklarda önemli bir aktivitedir. Ancak her hasta kendi koşullarıyla değerlendirilmeli, ve aile doktoruna danışmadan hastayı spora başlatmamalıdır.

Dr.Şenay Haspolat